Western Union Srbija – Slanje novca
Za transfer novca putem Western Union-a nije Vam potreban račun u banci.
Izvršite slanje novca u neku od 200 zemalja i teritorija širom sveta na najbližem šalteru banke ili menjačnice za samo nekoliko minuta i novac ubrzo stiže željenoj osobi bilo gde u svetu.
Proviziju transfera novca preko Western Uniona plaća isključivo pošaljilac.
Uputstvo za slanje novca:
1. Pronađite najbližu zastupničku lokaciju koja pruža uslugu slanja novca preko Western Union
2. Vaš važeći lični dokument predajte na uvid službeniku na lokaciji
3. Službeniku na lokaciji:
– Navedite iznos i zemlju u koju želite da izvršite slanje novca,
– Navedite ime i prezime primaoca,
– Predajte novac koji želite da pošaljete i platite nadoknadu za transfer (slanje novca se vrši isključivo u dinarima),
– Transfer novca će biti urađen putem Western Union kompjuterskog sistema.
– Dobićete potvrdu sa kontrolnim brojem transfera novca (MTCN), desetocifreni broj,
– Pozovite primaoca i obavestite ga o podacima koji su mu potrebni da bi podigao novac a to su:
- Kontrolni broj transfera,
- Ime i prezime pošiljaoca,
- Zemlja iz koje je izvršeno slanje novca,
- Iznos koji ste poslali.
Brzo
Potrebno je samo nekoliko minuta da vaš transfer novca stigne do primaoca.
Eki Pay platna institucija vam omogućava da pošaljete novac brzo, svim danima kao i vikendom.
Lako
Kako Eki Pay Platna Institucija pruža usluge Western Union-a na više od 1 400 lokacija u 8 najvećih banaka i menjačnica u Srbiji, lako možete pronaći neku od lokacija u blizini.
Pouzdano
Transfer novca ( slanje i prijem novca ) putem Western Union-a vrši se već više od 160 godina širom sveta.
LIMITI ZA SLANJE
Maksimalni iznos po transakciji koji se može poslati – 700.000 RSD po osobi.
Za period od 30 dana maksimalni iznos koji se može poslati – 1.100.000 RSD po osobi.
Novac se šalje isključivo u dinarima, a primalac preuzima novac u valuti dostupnoj u zemlji prijema
PRETRAGA LOKACIJA
PRONADJITE NAJBLIŽU LOKACIJU NA KOJOJ MOŽETE POSLATI NOVAC
Zaštitite se od PREVARE !
- Ne šaljite novac nepoznatim osobama
- O detaljima novčane transakcije koju ste realizovali nemojte razgovarati sa drugim osobama sem sa primaocem
- Nemojte slati novac za kupovinu robe ili plaćanje usluga preko interneta.
Upoznajte se sa Opštim uslovima korišćenja usluge i sa Brošurom o prevarama.
Preuzmite primerak popunjenog obrasca.
Dragi naši korisnici,
Molimo da se pridržavate naših jasnih uputstava prilikom korišćenja Western Union usluge i da ne koristite ovu uslugu kako biste slali novac nepoznatim licima, vršili avansna plaćanja za robu ili usluge, da ne otkrivate lične podatke, podatke o transakciji ili kopije dokumentacije o novčanom transferu bilo kom trećem licu.
Zaštita i podizanje svesti korisnika usluge Western Uniona na temu prevara jeste ključna komponenta u prevenciji prevara.
U nastavku navodimo najučestalije vrste prevara, uz napomenu da su prevaranti vrlo domišljati u kreiranju novih prevarnih radnji, tako da prilikom svakog slanja novca treba biti makimalno obazriv:
AVANSNA NAKNADA ILI PLAĆANJE UNAPRED
Od žrtve se traži da unapred plati naknade za finansijske usluge koje nikada nisu pružene. Žrtva obično obavlja seriju transakcija avansne uplate raznih naknada. Metode: kreditna kartica, stipendija, kredit, nasledstvo, investicija.
ANTI-VIRUS
Žrtvu kontakrira neko lice predstavljajući se kao da je iz dobro poznate kompjuterske ili softverske kompanije i tvrdi da je otkriven virus na kompjuteru žrtve prevare. Zatim to lice savetuje žrtvu da virus može biti uklonjen i kompjuter zaštićen za nisku naknadu koju bi žrtva uplatila bilo kreditnom karticom ili novčanim transferom. U stvari, virusa na kompjuteru uopšte nema,t a žrtva je upravo izgubila novac koji je uplatila za zaštitu.
NOVAC ZA DOBROTVORNE SVRHE
Žrtvu prevare često kontaktira neko lice putem emaila, pošte ili telefonom i zamoli za donaciju koju treba poslati novčanim transferom nekom licu kao pomoć žrtvana nekog nedavnog događaja, neke katastrofe (poput poplave, ciklona ili zemljotresa). Legitimne humanitarne organizacije nikada ne traže da se donacije šalju određenom licu putem usluge novčanog transfera.
HITNI SLUČAJEVI
Žrtva je navedena da veruje da šalje novac da bi pomogla prijatelju ili bliskom licu kome je hitno potreban novac. Žrtva šalje novac hitno jer prevarant koristi prirodnu brigu čoveka prema bližnjima.
ZAPOŠLJAVANJE
Žrtva se javlja na oglas za posao i biva angažovana za fiktivni posao i šalje joj se lažni ček za troškove u vezi posla. Iznos na čeku premašuje troškove žrtve prevare i on/ona vraća razliku putem novčanog transfera. Kada ček bude odbijen žrtva odgovara za celokupan iznos sa nevažećeg čeka.
LAŽNI (FALSIFIKOVANI) ČEKOVI
Žrtva prevare često dobije ček i bude upućena da unovči ček i iskoristi sredstva za troškove zaposlenja, kupovinu putem interneta, tajanstvene kupovine (mystery shopping), itd. Ček je lažan (falsifikovan), a žrtva prevare postaje odgovorna za sva upotrebljena sredstva na osnovu čeka. Ne zaboravite, sredstva deponovana na račun na osnovu čeka ne treba koristiti dok ček zvanično ne bude naplaćen, što može potrajati nedeljama.
PREVARA USMERENA NA BABE I DEDE
Ova vrsta prevare je varijacija prevare na osnovu hitnog slučaja. Žrtvu kontaktira lice pretvarajući se da je unuk u nevolji ili neko ovlašćeno lice kao što je zdravstveni radnik, policijski službenik ili advokat. Prevarant opisuje hitnu stanje ili situaciju (kauciju, medicinske troškove, sredstva za hitno putovanje) koja uključuje unuka/unuku kome hitno treba poslati novčani transfer. Međutim, nije se dogodila nikakva hitna situacija, a žrtva prevare koja je poslala novac da pomogne svom unuku je izgubila svoj novac.
IMIGRACIONA DOKUMENTA
Žrtva prevare dobija poziv od lica koje tvrdi da je imigracioni službenik, koji žrtvu obaveštava da postoji problem sa njegovom imigracionom evidencijom. Nekada pruže i lične i osetljive podatke o imigracionom statusu žrtve kako bi priču učinili uverljivijom. Zahteva se hitna uplata u cilju otklanjanja problema u vezi imigracionih podataka i čak se preti deportacijom ili zatvorom ukoliko se uplata ne izvrši odmah putem transfera novca.
INTERNET KUPOVINA
Žrtva šalje novac za kupovinu robe naručene putem interneta (npr.ljubimca, automobila). Roba se često oglašava na Craigslist, eBay, Alibaba, etc. Nakon što je novac poslat, žrtva nikada ne dobije robu.
PREVARA U VEZI POREZA
Žrtvu kontaktira neko lice predstavljajući se da je iz neke državne agencije i tvrdeći da žrtva duguje porez, i da iznos mora odmah biti plaćen kako bi se izbeglo hapšenje, deportacija ili poništavanje vožačke dozvole ili pasoša. Žrtva dobija uputstvo da pošalje novčani transfer ili da kupi unapred dopunjenu debitnu karticu za uplatu poreza. Državne agencije nikada neće zahtevati hitnu uplatu niti vas zvati telefonom pre nego što dostave račun.
LUTRIJA ILI DRUGE NAGRADE
Žrtva dobija obaveštenje da je osvojila dobitak na lutriji, nagradu ili dobila opkladu i da je potrebno poslati novac koji pokriva poreze ili naknade po osnovu dobitka. Žrtva može dobiti ček za deo dobitka, i čim se ček deponuje i žrtva pošalje novac, ček biva odbijen.
MYSTERY SHOPPING
Prevarant kontaktira žrtvu preko sajta za zapošljavanje ili žrtva odgovara na oglas za posao koji se tiče ocene usluge novčanog transfera. Prevarant često šalje žrtvi ček i upućuje žrtvu da pošalje novčani transfer, zadržavajući deo iznosa čeka kao isplatu sa njihove strane. Žrtva šalje novac, prevarant podiže novac, i kada ček bude odbijen, žrtva ostaje odgovorna za pun iznos.
PREPLATA
Prevarant šalje žrtvi ček koji deluje kao važeći, na osnovu uplate za uslugu ili proizvod. Obično, iznos čeka premašuje iznos koji žrtva očekuje da dobije i prevarant upućuje žrtvu da izvrši povraćaj tog viška putem novčanog transfera. Kada ček bude odbijen žrtva ostaje odgovorna za pun iznos.
LIČNA VEZA
Žrtva je navedena da veruje da ima lični odnos sa licem koje je upoznala putem internete najčešće preko društvenih mreža, na online forumu ili sajtu za upoznavanje. Žrtva je često emotivno posvećena i obično se predstavlja primaoca kao verenika/verenicu.
IZNAJMLJIVANJE NEKRETNINA
Žrtva šalje novac na ime depozita za iznajmljivanje nekretnine ali nikada ne dobije pristup iznajmljenoj nekretnini ili žrtva može biti vlasnik nekretnine koji dobije ček od zakupca i od koga se traži da deo iznosa sa čeka vrati putem novčanog transfera, a ček bude odbijen.